Skip to content

100 Sea Foam RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2013

Last Sale Price
$248,851
Last Sale Date
Aug 23, 2013

Property Information

Block5401
Lot99.52
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,920
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,700
22%
Improvement Value:$192,100
78%
Total Assessment$244,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,211+0.2%
2024$8,196-0.4%
2023$8,230+1.8%
2022$8,081+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$248,851

From:

To:

Sq Ft1,920DeedBook 13650, Page 55444Recorded9/4/2013

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$818,400
DeedBook 12846, Page 44323

Property Sale

Sale
$12,844,000
DeedBook 7663, Page 10534