Skip to content

223 Surf RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2017

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Feb 23, 2018

Property Information

Block5419
Lot12
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,442
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,200
24%
Improvement Value:$159,000
76%
Total Assessment$209,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,017+0.2%
2024$7,004-0.4%
2023$7,033+1.8%
2022$6,906+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

To:

Sq Ft1,442DeedBook 14395, Page 13528

Property Sale

SaleMulti
$192,750

From:

To:

DeedBook 14233, Page 24585Recorded4/26/2017

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$818,400
DeedBook 12846, Page 44323

Property Sale

Sale
$12,844,000
DeedBook 7663, Page 10534