Skip to content

316 Mcclellan RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2004

Owner
---
Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Dec 15, 2022

Property Information

Block5425
Lot10
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,857
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,000
23%
Improvement Value:$157,400
77%
Total Assessment$205,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,889+0.2%
2024$6,877-0.4%
2023$6,906+1.8%
2022$6,780+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft1,857DeedBook 15391, Page 7564Recorded2/9/2023

Property Sale

Sale
$360,000

To:

DeedBook 15391, Page 7564

Property Sale

Sale
$210,090

To:

DeedBook 2004, Page 810

Property Built

Built

Year Built: 2004