Skip to content

600 Delaware AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1922

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
Mar 28, 2016

Property Information

Block5503
Lot1
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,458
Acreage1.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,800
35%
Improvement Value:$107,300
65%
Total Assessment$165,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,537+0.2%
2024$5,528-0.4%
2023$5,551+1.8%
2022$5,450+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$25,000

To:

Sq Ft1,458DeedBook 14055, Page 23468

Property Built

Built

Year Built: 1922