Skip to content

1006 Old Zion RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1970

Last Sale Price
$157,900
Last Sale Date
Oct 15, 2019

Property Information

Block5504
Lot4
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,767
Acreage1.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,100
29%
Improvement Value:$128,800
71%
Total Assessment$181,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,101+0.2%
2024$6,090-0.4%
2023$6,115+1.8%
2022$6,005+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$157,900

To:

DeedBook 14692, Page 55387

Property Sale

Sale
$215,000

To:

DeedBook 7683, Page 20405

Property Sale

Sale
$114,000

To:

DeedBook 5417, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 1970