Skip to content

6827 Mill RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$635,000
Last Sale Date
Nov 8, 2024

Property Information

Block5505
Lot32.04
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,598
Acreage0.91

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,100
14%
Improvement Value:$290,900
86%
Total Assessment$338,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,337+0.2%
2024$11,316+24.4%
2023$9,098+1.8%
2022$8,933+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$635,000

To:

DeedBook 15675, Page 47536

Property Sale

Sale
$540,000

To:

Sq Ft2,598DeedBook 15448, Page 26995Recorded6/6/2023

Property Sale

Sale
$242,000

From:

To:

Sq Ft2,598DeedBook 13899, Page 27459Recorded5/11/2015

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,598DeedBook 13824, Page 62168Recorded11/12/2014

Property Sale

Sale
$270,000

To:

DeedBook 7556, Page 1931

Property Built

Built

Year Built: 2003