Skip to content

6831 Mill RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$283,000
Last Sale Date
Apr 25, 2019

Property Information

Block5505
Lot32.06
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,455
Acreage0.91

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,100
15%
Improvement Value:$265,200
85%
Total Assessment$312,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,475+0.2%
2024$10,456+15.8%
2023$9,027+1.8%
2022$8,863+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$283,000

To:

DeedBook 14605, Page 24762

Property Sale

Sale
$272,855

To:

DeedBook 7451, Page 44107

Property Built

Built

Year Built: 2003