Skip to content

668 Zion RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1970

Last Sale Price
$248,500
Last Sale Date
Apr 19, 2019

Property Information

Block5510
Lot2
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1SB2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,321
Acreage1.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,200
19%
Improvement Value:$169,200
81%
Total Assessment$209,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,023+0.2%
2024$7,011-0.4%
2023$7,040+1.8%
2022$6,912+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$248,500

To:

DeedBook 14599, Page 22414

Property Sale

Sale
$349,500

To:

DeedBook 12591, Page 35532

Property Sale

Sale
$132,500

To:

DeedBook 5653, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1970