Skip to content

1204 Old Zion RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1997
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 11, 2024

Property Information

Block5608
Lot35.02
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1SFR-2AG
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,976
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,500
19%
Improvement Value:$202,700
81%
Total Assessment$249,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2009$5,315+6.9%
2008$4,973+3.7%
2007$4,796+2.0%
2006$4,701+8.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$320,000

To:

DeedBook 12582, Page 31155

Property Sale

Sale
$209,000

To:

DeedBook 6341, Page 347

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$38,000

To: