Skip to content

7 Oak Haven LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1985

Last Sale Price
$233,700
Last Sale Date
Oct 26, 2018

Property Information

Block5609
Lot3
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,019
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,600
26%
Improvement Value:$133,200
74%
Total Assessment$179,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,030+0.2%
2024$6,020-0.4%
2023$6,045+1.8%
2022$5,935+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$233,700

To:

Sq Ft2,019DeedBook 14518, Page 57661

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 13149, Page 31325

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 5983, Page 339

Property Built

Built

Year Built: 1985