Skip to content

8 Sagemore CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2013

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Oct 30, 2013

Property Information

Block5610
Lot17.01
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,144
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,300
32%
Improvement Value:$109,000
68%
Total Assessment$160,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,376+0.2%
2024$5,367-0.4%
2023$5,389+1.8%
2022$5,292+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft1,144DeedBook 13682, Page 71060

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 13524, Page 74822