Skip to content

1 Carriage House LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2000

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Aug 12, 2019

Property Information

Block5701
Lot114.18
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,497
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,700
32%
Improvement Value:$127,000
68%
Total Assessment$186,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,262+0.2%
2024$6,251-0.4%
2023$6,277+1.8%
2022$6,163+12.2%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

To:

DeedBook 14655, Page 42607

Property Sale

Sale
$145,400

To:

DeedBook 6845, Page 41835

Property Sale

Sale
$45,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 2000