Skip to content

34 Sturbridge CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1999

Last Sale Price
$234,900
Last Sale Date
May 24, 2004

Property Information

Block5701
Lot49.17
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SFL
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,716
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,700
32%
Improvement Value:$134,500
68%
Total Assessment$198,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,648+0.2%
2024$6,636-0.4%
2023$6,663+1.8%
2022$6,543+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$234,900

To:

Sq Ft1,716DeedBook 7744, Page 51026

Property Sale

Sale
$152,400
DeedBook 6432, Page 301

Property Built

Built

Year Built: 1999