Skip to content

15 Sturbridge CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1995

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Jan 4, 2019

Property Information

Block5701
Lot49.30
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,358
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,500
33%
Improvement Value:$128,900
67%
Total Assessment$192,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,453+0.2%
2024$6,442-0.4%
2023$6,468+1.8%
2022$6,351+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

To:

DeedBook 14552, Page 4458

Property Sale

Sale
$185,000

To:

DeedBook 13455, Page 42152

Property Sale

Sale
$295,000

To:

DeedBook 12459, Page 4774

Property Sale

Sale
$139,900

To:

DeedBook 5882, Page 318

Property Built

Built

Year Built: 1995