Skip to content

11 Sturbridge CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1993

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 22, 2015

Property Information

Block5701
Lot49.32
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,514
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,200
31%
Improvement Value:$141,100
69%
Total Assessment$205,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,886+0.2%
2024$6,873-0.4%
2023$6,902+1.8%
2022$6,777+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 6510, Page 127

Property Sale

Sale
$135,480
DeedBook 5597, Page 94

Property Built

Built

Year Built: 1993