Skip to content

16 Wexford LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Last Sale Price
$437,640
Last Sale Date
Sep 2, 2021

Property Information

Block5803
Lot74.12
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description2SFAG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,872
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,400
17%
Improvement Value:$294,500
83%
Total Assessment$354,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,903+0.2%
2024$11,882-0.4%
2023$11,932+697.9%
2022$1,495+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$437,640

To:

DeedBook 15128, Page 67711

Property Sale

Sale
$2,262,000

To: