Skip to content

6 Winners CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2001

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Apr 30, 2018

Property Information

Block5811
Lot8
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,922
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,300
19%
Improvement Value:$238,100
81%
Total Assessment$293,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,841+0.2%
2024$9,823-0.4%
2023$9,864+1.8%
2022$9,685+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft2,922DeedBook 14423, Page 24056

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$229,444
DeedBook 6866, Page 48772