Skip to content

202 Prancer RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2001

Owner
---
Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jul 24, 2025

Property Information

Block5812
Lot24
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,996
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,700
23%
Improvement Value:$190,800
77%
Total Assessment$247,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,301+0.2%
2024$8,286-0.4%
2023$8,321+1.8%
2022$8,170+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft1,996DeedBook 15824, Page 43105Recorded11/18/2025

Property Sale

Sale
$550,000

To:

DeedBook 15824, Page 43105

Property Sale

Sale
$355,000

To:

Sq Ft1,996DeedBook 12292, Page 27882

Property Sale

Sale
$185,509

To:

DeedBook 7132, Page 7329

Property Sale

Sale
$67,000

To:

DeedBook 6973, Page 93301

Property Built

Built

Year Built: 2001