Skip to content

2 Emerald DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Sep 29, 2008

Property Information

Block5813
Lot25.13
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage4,612
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,700
15%
Improvement Value:$361,400
85%
Total Assessment$427,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,325+0.2%
2024$14,299-0.4%
2023$14,359+1.8%
2022$14,099+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

To:

Sq Ft4,612DeedBook 12898, Page 73937

Property Sale

Sale
$389,028
DeedBook 7652, Page 5008

Property Built

Built

Year Built: 2003