Skip to content

134 Ruby DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jan 18, 2019

Property Information

Block5813
Lot25.17
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage3,294
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,300
20%
Improvement Value:$255,500
80%
Total Assessment$320,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,760+0.2%
2024$10,740-0.4%
2023$10,785+1.8%
2022$10,590+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$290,000

To:

DeedBook 14550, Page 3911

Property Sale

Sale
$160,000

To:

DeedBook 12940, Page 6538

Property Sale

Sale
$336,826

To:

DeedBook 7592, Page 23700

Property Sale

Sale
$600,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 2003