Skip to content

126 Ruby DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$260,223
Last Sale Date
Dec 30, 2003

Property Information

Block5813
Lot25.21
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage3,294
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,000
22%
Improvement Value:$224,800
78%
Total Assessment$288,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,686+0.2%
2024$9,669-0.4%
2023$9,709+1.8%
2022$9,533+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$260,223

To:

Sq Ft3,294DeedBook 7645, Page 1187

Property Sale

Sale
$670,000
DeedBook 7515, Page 78510

Property Built

Built

Year Built: 2003