Skip to content

215 Prancer RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2001

Last Sale Price
$619,000
Last Sale Date
Jan 13, 2025

Property Information

Block5813
Lot47.17
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,934
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,800
18%
Improvement Value:$256,400
82%
Total Assessment$313,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,505+0.2%
2024$10,486-0.4%
2023$10,530+1.8%
2022$10,339+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$619,000

To:

DeedBook 15706, Page 5813

Property Sale

Sale
$221,311

To:

DeedBook 7113, Page 50152

Property Sale

Sale
$335,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 2001