Skip to content

213 Prancer RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2001

Last Sale Price
$225,303
Last Sale Date
Dec 7, 2001

Property Information

Block5813
Lot47.18
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,966
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,800
19%
Improvement Value:$242,000
81%
Total Assessment$298,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,022+0.2%
2024$10,004-0.4%
2023$10,046+1.8%
2022$9,863+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$225,303

To:

Sq Ft2,966DeedBook 7113, Page 50176

Property Built

Built

Year Built: 2001