Skip to content

400 Shadeland RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2004

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Oct 30, 2013

Property Information

Block5818
Lot8
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,797
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,400
21%
Improvement Value:$230,300
79%
Total Assessment$290,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,750+0.2%
2024$9,733-0.4%
2023$9,773+1.8%
2022$9,596+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft2,797DeedBook 13681, Page 70389

Property Sale

Sale
$245,065
DeedBook 7821, Page 86278

Property Built

Built

Year Built: 2004