Skip to content

124 Belmont DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2004

Last Sale Price
$257,559
Last Sale Date
Feb 8, 2005

Property Information

Block5819
Lot2
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,616
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,400
20%
Improvement Value:$225,400
80%
Total Assessment$281,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,452+0.2%
2024$9,435-0.4%
2023$9,474+1.8%
2022$9,302+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$257,559

To:

Sq Ft2,616DeedBook 11955, Page 19615

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$141,995
DeedBook 7563, Page 5683