Skip to content

34 Cottage RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2006

Last Sale Price
$389,373
Last Sale Date
Mar 26, 2008

Property Information

Block5901
Lot3.02
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,916
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,500
21%
Improvement Value:$225,800
79%
Total Assessment$284,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,535+0.2%
2024$9,518-0.4%
2023$9,558+1.8%
2022$9,385+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$389,373

To:

Sq Ft2,916DeedBook 12816, Page 29260

Property Built

Built

Year Built: 2006