Skip to content

22 Cottage RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2007

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Mar 24, 2021

Property Information

Block5901
Lot3.08
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,804
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,000
27%
Improvement Value:$155,900
73%
Total Assessment$213,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,174+0.2%
2024$7,161-0.4%
2023$7,191+1.8%
2022$7,061+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

To:

DeedBook 14993, Page 25065

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,804DeedBook 14858, Page 48305Recorded9/22/2020

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,804DeedBook 13932, Page 42110Recorded7/20/2015

Property Sale

Sale
$304,540

To:

DeedBook 12746, Page 9292

Property Sale

Sale
$115,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 2007