Skip to content

20 Cottage RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2009

Last Sale Price
$274,499
Last Sale Date
Jan 12, 2009

Property Information

Block5901
Lot3.09
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,848
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,000
23%
Improvement Value:$192,300
77%
Total Assessment$250,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,395+0.2%
2024$8,380+16.1%
2023$7,215+1.8%
2022$7,084+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$274,499

To:

Sq Ft1,848DeedBook 12935, Page 3362

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$109,000
DeedBook 12902, Page 76265