Skip to content

16 Cottage RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2009

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jul 22, 2022

Property Information

Block5901
Lot3.11
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,112
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,000
25%
Improvement Value:$177,200
75%
Total Assessment$235,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,889+0.2%
2024$7,875-0.4%
2023$7,907+1.8%
2022$7,764+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

To:

DeedBook 15318, Page 53111

Property Sale

Sale
$270,090

To:

DeedBook 12943, Page 7871

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$109,000

To:

DeedBook 12914, Page 83436