Skip to content

4 Cottage RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2009

Last Sale Price
$273,985
Last Sale Date
Dec 29, 2008

Property Information

Block5901
Lot3.17
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,856
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,000
26%
Improvement Value:$166,000
74%
Total Assessment$224,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,513+0.2%
2024$7,500-0.4%
2023$7,531+1.8%
2022$7,394+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$273,985

To:

Sq Ft1,856DeedBook 12931, Page 784

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 12902, Page 76267