Skip to content

2152 Ocean Hts AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1977

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 21, 2018

Property Information

Block5914
Lot1
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23A

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,050
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,100
33%
Improvement Value:$74,200
67%
Total Assessment$110,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,699+0.2%
2024$3,693-0.4%
2023$3,708+1.8%
2022$3,641+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$100,500
DeedBook 7671, Page 14978

Property Built

Built

Year Built: 1977