Skip to content

100 Leap StreetEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1970

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Nov 8, 2011

Property Information

Block5919
Lot3
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23A

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,456
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,400
41%
Improvement Value:$73,900
59%
Total Assessment$126,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,236+0.2%
2024$4,229-0.4%
2023$4,246+1.8%
2022$4,169+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft1,456DeedBook 13354, Page 63382

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 7723, Page 41124

Property Built

Built

Year Built: 1970