Skip to content

18 Pinedale AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1968

Last Sale Price
$206,000
Last Sale Date
Sep 30, 2014

Property Information

Block5922
Lot5
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17A

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,598
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,600
27%
Improvement Value:$140,300
73%
Total Assessment$192,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,470+0.2%
2024$6,458-0.4%
2023$6,485+1.8%
2022$6,368+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$206,000

To:

Sq Ft1,598DeedBook 13810, Page 55493

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 5355, Page 64

Property Built

Built

Year Built: 1968