Skip to content

7217 Ridge AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1987
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 28, 2012

Property Information

Block5924
Lot11
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,065
Acreage1.57

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,300
29%
Improvement Value:$147,200
71%
Total Assessment$206,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$6,381+2.3%
2020$6,238+0.4%
2019$6,216+4.3%
2018$5,959+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1987