Skip to content

23 Morning Glory CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2006

Last Sale Price
$533,333
Last Sale Date
Mar 20, 2007

Property Information

Block5926
Lot31.12
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage3,746
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,600
20%
Improvement Value:$238,300
80%
Total Assessment$297,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,992+0.2%
2024$9,974-0.4%
2023$10,015+1.8%
2022$9,834+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$533,333

To:

Sq Ft3,746DeedBook 12587, Page 33159

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$992,000
DeedBook 11984, Page 33633