Skip to content

300 Arlington CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 26, 2023

Property Information

Block6001
Lot1.20
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,059
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,200
15%
Improvement Value:$419,200
85%
Total Assessment$491,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,482+10.8%
2024$14,872-0.4%
2023$14,934+1.8%
2022$14,663+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$424,465

To:

DeedBook 11924, Page 5589

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$1,015,242

To: