Skip to content

302 Arlington CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2004

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 21, 2025

Property Information

Block6001
Lot1.21
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,897
Acreage1.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,300
18%
Improvement Value:$321,300
82%
Total Assessment$392,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,168+0.2%
2024$13,144-0.4%
2023$13,199+1.8%
2022$12,960+7.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft3,897DeedBook 14627, Page 32796Recorded6/28/2019

Property Sale

Sale
$405,570

To:

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$1,015,242

To: