Skip to content

307 Arlington CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2004

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
May 8, 2025

Property Information

Block6001
Lot1.23
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,905
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,700
18%
Improvement Value:$334,800
82%
Total Assessment$406,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,634+0.2%
2024$13,610-0.4%
2023$13,667+1.8%
2022$13,419+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000

To:

DeedBook 15757, Page 22575

Property Sale

Sale
$415,900

To:

DeedBook 7854, Page 97904

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$1,015,242

To: