Skip to content

216 Granville CircleEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2004

Last Sale Price
$482,000
Last Sale Date
Oct 23, 2020

Property Information

Block6001
Lot1.27
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,477
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,100
16%
Improvement Value:$373,700
84%
Total Assessment$444,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,919+0.2%
2024$14,892-0.4%
2023$14,954+21.1%
2022$12,352+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$482,000

To:

DeedBook 14882, Page 55710

Property Sale

Sale
$342,990

To:

DeedBook 11986, Page 34243

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$1,015,242

To: