Skip to content

226 Granville CircleEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2005

Last Sale Price
$368,855
Last Sale Date
May 12, 2005

Property Information

Block6001
Lot1.32
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,065
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,500
16%
Improvement Value:$375,700
84%
Total Assessment$447,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,999+0.2%
2024$14,972+9.4%
2023$13,690+1.8%
2022$13,442+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$368,855

To:

Sq Ft4,065DeedBook 12083, Page 75949

Property Built

Built

Year Built: 2005