Skip to content

404 Rockbridge CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$449,075
Last Sale Date
Mar 31, 2004

Property Information

Block6001
Lot1.35
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,265
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,800
16%
Improvement Value:$380,900
84%
Total Assessment$452,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,184+0.2%
2024$15,156-0.4%
2023$15,220+1.8%
2022$14,944+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$449,075

To:

Sq Ft4,265DeedBook 7826, Page 88598

Property Built

Built

Year Built: 2003