Skip to content

408 Rockbridge CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Date
Feb 2, 2007

Property Information

Block6001
Lot1.37
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,312
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,000
17%
Improvement Value:$363,600
83%
Total Assessment$435,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,610+0.2%
2024$14,584-0.4%
2023$14,645+1.8%
2022$14,379+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$471,895
DeedBook 7663, Page 10716

Property Built

Built

Year Built: 2003