Skip to content

415 Rockbridge CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2004

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jan 29, 2020

Property Information

Block6001
Lot1.42
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,858
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,100
19%
Improvement Value:$307,500
81%
Total Assessment$379,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,732+16.2%
2024$10,955-0.4%
2023$11,000+1.8%
2022$10,801+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

DeedBook 14743, Page 9199

Property Sale

Sale
$295,415

To:

DeedBook 7778, Page 67939

Property Sale

Sale
$149,130

To:

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$66,370

To: