Skip to content

407 Rockbridge CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2004

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Aug 25, 2025

Property Information

Block6001
Lot1.46
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,721
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,300
16%
Improvement Value:$376,400
84%
Total Assessment$447,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,016+0.2%
2024$14,989-5.5%
2023$15,862+21.9%
2022$13,013+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

To:

DeedBook 15809, Page 38822

Property Sale

Sale
$519,900

To:

Sq Ft3,721DeedBook 14998, Page 26669

Property Sale

Sale
$452,585

To:

DeedBook 7812, Page 83201

Property Sale

Sale
$88,278

To:

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$66,370

To: