Skip to content

238 Granville CircleEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2002

Last Sale Price
$447,500
Last Sale Date
Nov 12, 2021

Property Information

Block6001
Lot1.54
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,010
Acreage0.73

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,700
20%
Improvement Value:$280,000
80%
Total Assessment$350,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,762+0.2%
2024$11,741+11.7%
2023$10,513+1.8%
2022$10,322+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$447,500

To:

DeedBook 15171, Page 5866

Property Sale

Sale
$387,640

To:

Property Sale

Sale
$137,704

To:

Property Sale

Sale
$309,555

To:

Property Built

Built

Year Built: 2002