Skip to content

100 Marshall DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2005

Last Sale Price
$466,290
Last Sale Date
Dec 2, 2005

Property Information

Block6001
Lot1.60
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,865
Acreage0.86

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,000
19%
Improvement Value:$306,600
81%
Total Assessment$378,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,698+0.2%
2024$12,676-0.4%
2023$12,729+1.8%
2022$12,498+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$466,290

To:

Sq Ft3,865DeedBook 12216, Page 30223

Property Built

Built

Year Built: 2005