Skip to content

114 Marshall DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2006

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Jul 24, 2019

Property Information

Block6001
Lot1.67
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,574
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,600
18%
Improvement Value:$364,500
82%
Total Assessment$447,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,996+0.2%
2024$14,969-0.4%
2023$15,032+1.8%
2022$14,759+11.4%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

To:

DeedBook 14649, Page 40679

Property Sale

Sale
$432,140

To:

DeedBook 12359, Page 58721

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$630,260

To: