Skip to content

126 Marshall DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2004

Last Sale Price
$740,000
Last Sale Date
Nov 14, 2025

Property Information

Block6001
Lot1.73
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,814
Acreage0.79

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,700
23%
Improvement Value:$265,200
77%
Total Assessment$345,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,601+0.2%
2024$11,581-0.4%
2023$11,629+1.8%
2022$11,418+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$740,000

To:

DeedBook 15845, Page 49392

Property Sale

Sale
$308,497

To:

DeedBook 11914, Page 1621

Property Sale

Sale
$26,426

To:

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$71,111

To: