Skip to content

384 Zion RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Feb 14, 2025

Property Information

Block6001
Lot1.82
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1SCB1SF SFD/GAR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,600
18%
Improvement Value:$194,000
82%
Total Assessment$235,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,902+0.2%
2024$7,888-0.4%
2023$7,921+1.8%
2022$7,777+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft936DeedBook 15718, Page 10089

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft936DeedBook 12021, Page 49400

Property Sale

Sale
$135,000

To:

Sq Ft936

Property Sale

Sale
$91,211

To:

Sq Ft936

Property Built

Built

Year Built: 1950