Skip to content

6 Marshall DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2005

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Jul 28, 2020

Property Information

Block6003
Lot43
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,962
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,500
17%
Improvement Value:$348,800
83%
Total Assessment$420,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,097+0.2%
2024$14,072-0.4%
2023$14,130+1.8%
2022$13,874+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$525,000

To:

DeedBook 14831, Page 39221

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$909,816
DeedBook 7515, Page 78527

Property Sale

Sale
$690,000
DeedBook 7270, Page 69061